Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród z tatarakiem w tle

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z tatarakiem w tle

katarzynkak 18:17, 27 wrz 2013


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Witajcie

Chciałabym Was prosić o pomoc w zaprojektowaniu mojego ogródka.
Jest już parę nasadzeń, w większości baaardzo przypadkowych.
Niestety, ale popełniłam błąd wsadzając co popadnie, nierzadko dostawałam jakieś drzewko, byline od rodziny, znajomych i wsadzałam na chybił trafił...
Teraz dojrzałam do zmiany

Przeglądając forum ogrodowiska po prostu buzia otwierała mi sie z zachwytu nad zmianami, jakie niektórzy wprowadzili...
Ja tez bym baaardzo chciała zmienić swoje otoczenie...
Mam w domu małą pomocnicę-Hanie, która w październiku kończy 2 latka. Obiecała mi pomagać więc brakuje nam tylko pomysłu.
Pomożecie?
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 18:25, 27 wrz 2013


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678


To widok od strony wjazdu. Po prawej stronie na razie jest sama trawa. Myślałam, żeby tam wsadzić trzy cisy na pniu otoczone obwódka z bukszpanu(jak u Sylwi), ale czy nie będzie za duzo tych kulek bukszpanowych?



Po lewej stronie zrobiłam okrąg, w środku rosną irysy kwitnące na fioletowo, tawuły różowe i jeszcze kwiatki, których nazwy nie znam



Przed oknem jest wsadzona forsycja i cztery świerki chyba płożące. Nie bardzo mi sie to teraz podoba, ale nie wiem co tam posadzić? Drugą forsycje mam wsadzoną naprzeciw tej, po drugiej stronie okręgu.
Wydaje mi się, że to miejsce powinno być bardziej wyeksponowane, bo jest w widocznym miejscu. Niestety jest tu też bardzo ciepło, bo to strona południowo-zachodnia, no i wietrzne- mieszkam w polu Przed i za nami nie ma żadnych zabudowań, więc wiatrzysko nieraz mało głowy nie urwie. Czekam z niecierpliwościa jak urosna tuje i świerki, a od pola drzewka owocowe.
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 18:32, 27 wrz 2013


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678


Tutaj chciałabym obsadzić brzeg rabaty żurawkami, co o tym myślicie?


Tutaj widac też tę drugą forsycję. Wydaje mis ie, że owinna wylecieć, co Wy na to?

Od strony południowej budynku ogródek wygląda tak




Posadziłam tam bukszpan na brzegu zakola, oraz wzdłuż budynku lawendy.
Myślałam, zeby lawende poprowadzic wzdłuż pergoli, a przy pergoli posadzić róże pnące w kolorze różowym. Co o tym myślicie? Czy moglibyście zaproponowac mi jakąś odmianę rózy, a może posadzić kilka odmian w różowym kolorze? Myślałam jeszcze zeby zamiast rózy posadzic atkinie pstrolistną, ale sama nie wiem...
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
Kondzio 18:37, 27 wrz 2013


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 18070
Witam na ogrodowisku
____________________
kondziowy ogród cz I, Kondziowy ogród cz II
katarzynkak 18:57, 27 wrz 2013


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
No i najgorszy kawałek mojej ziemi

Miejsce w centrum ogródka, rzucające sie w oczy, jednocześnie wietrzne, w połowie zacienione, w połowie-tam gdzie trawa-latem jest patelnia. Zeby było jeszcze weselej, to jest tam szambo , na które jest nasypana ziemia około 5-10 cm.
Zupełnie nie wiem co tam zrobić
Moja pierwotna koncepcja to było podsadzenie na końcu tego zwężenia tuj szmaragd, zeby mniej wiało, wzdłuż domu hortensje limki, przed nimi nie wiem co, a tam gdzie jest teraz trawa duze kulki bukszpanowe.





Wypielone to szambo

U mojej babci są duże bukszpany, mające około metra wysokości. Może by je tutaj przesadzić?
Jest ich około 10 sztuk, mniejsze i większe.
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 18:58, 27 wrz 2013


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
Witaj Kondzio
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 18:59, 27 wrz 2013


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678


Moja "twórczość "

Rożowe róże pnące i lawenda u dołu
____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 19:07, 27 wrz 2013


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678


A tutaj moja pomocnica Hania



Mąż powiedział, ze nie rozumie o co mi chodzi, przeciez ogródek jest ok, rośnie trawa i drzewka...

Pokaże jak jest "piknie"



____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
katarzynkak 19:21, 27 wrz 2013


Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 1678
I jeszcze parę fotek mojego ogródka.











Na razie więcej Was nie będę męczyć moimi widokami

Może ktoś pomoże?
Ja boje sie, że przeładuje ogródek i nie będzie wyglądał spójnie.
Chciałabym wykorzystac te bukszpany od babci, bo są ładne i duże i jest ich dużo
Największym problelem jest ten kącik z szambem, który akurat lezy w centralnej czesci.



____________________
katarzynkak- Ogród z tatarakiem w tle
Gardenarium 19:27, 27 wrz 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przesadzanie z ilością kulek nie zawsze jest korzystne dla ogrodu, bo kulki nie załatwią całej sprawy.
Musisz uporządkować swoją przestrzeń. Krzewy nie mogą rosnąć w trawniku przypadkowo, musisz wytyczyć linię rabat, tam mają rosnąć kompozycje, a trawnik zdejmij.

W ten sposób powstanie wyraźna linia rabaty i trawnika. Rabaty wysypiesz korą.

Sylwii obwódki zaprojektowałam jako ogródek węzłowy z dwóch kolorów bukszpanów, takie przeplatające się i wijące bukszpany, ona sama zdecydowała że zrobi kółka.

W twoim przypadku zaplanowałabym ogródek całościowo, nie jako oderwane od siebie, chaotyczne rabaty. Narysuj sobie cały plan ogrodu, wtedy poprowadzisz linie ogrodu po całości. Będzie spójnie, jedne rabaty będą przedłużeniem drugich. I o to w tym chodzi a nie o kopiowanie kulek czy zawijasków.



Kulki z obwódki wykorzystasz w innych miejscach a to co masz na froncie na pewno da się poprawić.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies